Hiszpania

„Camarero“ Vino de Mesa Tinto Dulce 2023

Walencja
Czerwone Słodkie

Barwa: Wiśniowy ciemny z ładnym zabarwieniem, młode piękny połysk.

Bukiet: Wyraźnie owocowe, przypominające wiśnię łutówkę i marmoladę z porzeczek.

Smak: Ziarniste, aromatyczne, o ładnie zaokrąglonej słodyczy owoców, delikatne, lekkie kwasy, okrągłe i miękkie, eleganckie i smaczne na podniebieniu.

Alkohol: 11,0 %

Cukier resztkowy: 55,4 g/l

Kwasowość: 4,0 g/l

Potencjał starzenia: młode

Temp. podawania: 12-15 °C

Polecamy do: Nieskomplikowane, szczerze smaczne wino, idealne do tapas w towarzystwie przyjaciół. Drobnych przekąsek i dań z grilla.

Hiszpania jako trzecie pod względem wielkości państwo Europy jest trzecim winiarskim krajem świata z > 2 mln ha nasadzeń winogron. Stanowi to 1/3 wszystkich upraw UE.

Mimo ogromnego obszaru upraw, wielkość produkcji osiąga poziom nieco ponad 40 mln hl.

Wiąże się to z systemem irygacji, szczególnie na półpustynnych regionach centralnego masywu półwyspu a także ze specyficzną metodą upraw, zwaną „bush” (krzew), polegającej na utrzymaniu krzewu jak najbliżej ziemi, dzięki czemu roślina chroni się swym cieniem przed palącym słońcem odbijanym od kamieni.

Najczęściej spotyka się tą uprawę w Centralnej Hiszpanii. Kolejnym powodem niższej wydajność, jest dość często stosowany system upraw macro real, polegający na nasadzeniu krzewów w dużej odległości od siebie (2,5 m) po to, by roślina mogła zdobyć jak najwięcej substancji odżywczych oraz wody.

Hiszpańska tradycja upraw winorośli sięga 3-4 tysiąclecia p.n.e., lecz dopiero X w n.e. przyniósł prawdziwy boom na hiszpańskie wina. Zasłynęły one dzięki andaluzyjskiej sherry, na którą ogromny apetyt miała Brytania. Dziś uprawia się tu ok. 600 szczepów, przy czym komercyjne znaczenia posiada ok. 20.

Gleby: piaszczyste, gliniaste, niekiedy kamieniste.
Klimat: kontynentalny, z ogromną amplitudą średnich temperatur (zimą -20°C, latem + 40°C) i średnią roczną opadów w granicach 300 mm (niezbędna irygacja).

Walencja
  • 50%

    Cariñea – tradycyjnie francuski (Langwedocja) czerwony szczep, którego spotkać można w Algierii, Hiszpanii, Kalifornii i we Włoszech. Zwykle tworzy wina o ciężkich taninach, ostre i często gorzkawe w finale. Maceracja węglowa zmiękcza go, podkreśla owocowe aromaty, nadaje gibkości i redukuje taniny.

  • 50%

    Garnacha – jeden z najpowszechniej uprawianych czerwonych szczepów na świecie. Pochodzi z Hiszpanii. Krzewy charakteryzują się bardzo mocnym drewnem i wysoką wytrzymałością na susze. Wina z grenache mają wysoką koncentrację owocowych aromatów, tanin i kwasów. Typowymi dla odmiany są aromaty czarnej porzeczki, jeżyny, wiśni, truskawek, rodzynek, pieprzu i lukrecji.