Włochy

Salento Bianco IGP 2022 Cantina Bosco

Apulia
Białe Wytrawne

Barwa: Biało zielonkawe ze złotym refleksem.

Bukiet: Owoce o białym miąższu: zielone jabłka, ananas.

Smak: Świeży, łagodny.

Alkohol: 12,0 %

Cukier resztkowy: 2,0 g/l

Kwasowość: 6,0 g/l

Potencjał starzenia: Najlepiej smakuje młode.

Temp. podawania: 15-16 °C

Polecamy do: Wszelkiego rodzaju przekąsek, serów, białej ryby, grillowanego drobiu.

Apulia – wieczny „przegrany” wypalony słońcem, płaski region Włoch powinien być odpowiedzią na kalifornijską Dolinę Centralną lub australijską Riverinę. Pomimo przewagi naturalnych uwarunkowań oraz ziem pokrytych w większości winoroślami, jakość puglijskich win pozostaje niska – tylko 5,5% kwalifikuje się do standardów DOC, pomimo nadmiaru wyższych apelacji w całych Włoszech. Nowoczesne winiarnie butelkują swoje produkty praktycznie bez wyjątku jako IGT (regionalne).

Nawet wszędobylskie cabernet czy chardonnay są niezdolne do stworzenia dobrych jakościowo win. Czołową częścią regionu są północne obrzeża, graniczące z Abruzją. Na południu najlepsze wina powstają w apelacji Primitivo di Manduria, gdzie krzewy uprawiane na gliniastych glebach w okolicach Mandurii generują wina oszałamiające w alkohol, balansowany charakterystycznymi, dżemowymi nutami i zaskakująco krzepką kwasowością.

Gleby: wapienie z epoki kredy, na którą nakładają się gleby zawierające tlenek żelaza z trzeciorzędu i czwartorzędu oraz glinę.
Klimat: śródziemnomorski.

Apulia
  • 50%

    Chardonnay – „królewskie grono”,  którego głównym terenem upraw są Szampania i Burgundia. Zawdzięczamy mu nie tylko najszlachetniejsze szampany, ale również najznakomitsze białe burgundy. Jest to najbardziej elastyczna z białych odmian, doskonale przystosowująca się do warunków klimatycznych. Dojrzewa wcześnie i daje obfite plony. W świeżym, rześkim chardonnay najczęściej spotykamy nuty jabłka, gruszki, cytryny i limonki, brzoskwini, mandarynki. Fermentacja i dojrzewanie w dębowych beczkach bardzo zmienia to wino – staje się bogatsze i bardziej złożone. Wyczuwamy wówczas smak zwęglonego drewna, dymu, przypraw, gałki muszkatołowej, karmelu, wanilii i toffi.

  • 50%

    Malvasia – to wiekowa winorośl uprawiana dawniej w regionie śródziemnomorskim, na Balearach, Wyspach Kanaryjskich i na Maderze, a obecnie w wielu regionach świata. Uważa, że rodzina malvasia ma starożytne pochodzenie, najprawdopodobniej z Krety w Grecji. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od Monemvasia – średniowiecznej, bizantyjskiej fortecy na wybrzeżu Laconia, znanej po włosku jako „Malvasia”; portu będącego centrum handlowym dla wina produkowanego na wschodnim Peloponezie. W średniowieczu Wenecjanie stali się tak płodni w handlu winem Malvasia, że kupieckie sklepy z winami w Wenecji były znane jako malvasie. Malmsey było jednym z trzech głównych win eksportowanych z Grecji w średniowieczu. W przeszłości nazwy Malvasia, Malvazia i Malmsey były używane zamiennie dla win opartych na szczepie malvasia; jednak w nowoczesnej enologii „Malmsey” jest obecnie używane prawie wyłącznie do słodkiej odmiany Madeiry. Z malvasii powstają białe wina deserowe i wzmacniane lub są kupażem takich win jak Vin Santo. W młodości wino Malvasia jest krągłe, tłuste, z ciężkim ciałem i ma miękką teksturę. Charakterystyczne aromaty to brzoskwinie, morele i białe porzeczki. Malvasię szczególnie upodobał sobie reformator Martin Luther. W końcu XV w. wina należały do najdroższych.